Menu

Inne choroby kobiece

Techniki operacyjne stosowane przy usuwaniu torbieli

Techniki operacyjne stosowane przy usuwaniu torbieli

  • Metoda laparoskopowa – polega na wykonaniu trzech niewielkich nacięć, którymi do brzucha wprowadza się kamerkę i niewielkie narzędzia chirurgiczne.
  • Metoda tradycyjna – chirurgiczne otwarcie powłok jamy brzusznej.

Laparoskopia

Laparoskopię stosować można zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu zmian powstałych w obrębie jajników. Stosowana jest w leczeniu niepłodności, endometriozy, wycinaniu mięśniaków macicy czy wytłuszczaniu torbieli. Przed wykonaniem laparoskopii pacjentka zostaje poddana badaniom (jak przed każdą inną operacją); laboratoryjnie zlecona zostaje morfologia krwi, poziom elektrolitów, krzepliwość krwi, stężenie białka, próby wątrobowe i EKG. Laparoskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a przed zabiegiem podaje się pacjentce płyny krwiozastępcze. Jeżeli ma być przeprowadzona jedynie diagnostyka, wykonuje się jedno nacięcie; jeżeli ma zostać wykonany zabieg wykonuje się dwa dodatkowe nacięcia, przez które wprowadzone zostają do jamy brzusznej narzędzia pozwalające usunąć torbiele. Szwy założone po zabiegu usuwa się po około 5 dniach. Po wykonanej laparoskopii pacjentka nie może jeść ani pić. Jeżeli nie pojawią się komplikacje (np. krwawienie w jamie brzusznej lub stan zapalny), pacjentka może zostać wypisana do domu już po trzeciej dobie. Laparoskopia to metoda, którą stosować można przy usuwaniu małych torbieli, co do których nie ma podejrzeń o nowotwór. Stosuje się ją u kobiet młodych, które jeszcze nie rodziły. Natomiast przeciwwskazaniem do jej zastosowania są liczne zrosty w jamie brzusznej pacjentki. Jest to zabieg (badanie) raczej łatwo dostępny; wykonuje się go w większości szpitali ginekologicznych. Można go też wykonać prywatnie w miejscu do tego przystosowanym, np. w prywatnym szpitalu, który dysponuje salą do wykonywania laparoskopii. Koszt operacji torbieli jajnika to wydatek około 2500 zł.

Metoda tradycyjna

Metoda tradycyjna stosowana jest w sytuacji, kiedy zachodzi podejrzenie, iż torbiel na jajniku jest złośliwa (nowotwór) lub gdy podczas laparoskopii okazuje się, że konieczne jest otwarcie powłok brzusznych. Operowane są nią również kobiety, które zbliżają się do menopauzy lub są już po menopauzie. Jak każda operacja, niesie ze sobą ryzyko powikłań (zrosty pooperacyjne, infekcje, przepuklina). Po operacji pacjentka dochodzi dłużej do siebie niż po zabiegu laparoskopii. Im większe cięcie zostało wykonane, tym dłużej trwa powrót do formy.