Menu

Inne choroby kobiece

Rzęsistkowica

wstyd

Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową, wywołana przez pierwotniak o nazwie rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Obecnie szacuje się, że w ciągu roku około 120 milionów ludzi choruje na to schorzenie. Rzęsistkowica znacznie częściej występuje u kobiet, niż w przypadku mężczyzn.

Droga zakażenia

W najczęstszych przypadkach do zakażenia dochodzi w wyniku stosunku płciowego z chorym partnerem. Rzadką, choć możliwą przyczyną, okazuje się również używanie różnego rodzaju zainfekowanych przedmiotów, głównie ręczników, pościeli, bielizny. Do zakażenia może także dojść podczas kąpieli, w wyniku korzystania z publicznych toalet, a także podczas korzystania z sauny.

Objawy choroby

Rzęsistkowica może powodować niewielkie objawy, szczególnie w przypadku mężczyzn. Jeżeli jednak pojawiają się symptomy tej choroby, są one odczuwalne dopiero po upływie 28 dni od momentu wniknięcia rzęsistka do organizmu. Do typowych objawów występujących w przypadku kobiet zalicza się przede wszystkim: upławy, ból, pieczenie i swędzenie pochwy, żółtą lub zieloną wydzielinę z pochwy charakteryzującą się pienistą konsystencją oraz nieprzyjemnym zapachem, a także ból podczas oddawania moczu. Do najczęstszych objawów rzęsistkowicy występujących u mężczyzn zalicza się: wyciek z cewki moczowej, ból moszny oraz ból podczas oddawania moczu. Zdecydowana większość mężczyzn nie odczuwa jednak żadnych dolegliwości. Więcej o objawach: http://rzesistkowica.pl/objawy-rzesistkowicy.php

Leczenie rzęsistkowicy

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zakażenia rzęsistkowicą, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pierwszą, przeprowadzoną przez niego czynnością, będzie pobranie wydzieliny z pochwy i jej badanie pod mikroskopem, celem stwierdzenia lub odrzucenia obecności rzęsistka. Niekiedy do tego celu używa się także osadu moczu. W przypadku potwierdzenia obecności rzęsistka rozpoczyna się proces leczenia. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie skutecznej terapii obojga partnerów seksualnych. Podczas leczenia konieczne jest utrzymanie szczególnej higieny oraz zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. W najczęstszych przypadkach stosuje się antybiotyki imidazolowe. Najbardziej popularnym lekiem jest metronidazol.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nieleczona rzęsistkowica może okazać się bardzo niebezpieczna i nieść ze sobą poważne powikłania. W niektórych przypadkach objawy tej choroby mogą minąć samoistnie, ale wcale nie oznacza to całkowitego wyleczenia. Rzęsistek może zaatakować narządy płciowe oraz drogi moczowe, prowadząc tym samym do następnych infekcji. W przypadku kobiet nieleczona rzęsistkowica może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Prowadzi ona także do osłabienia błony szyjki macicy, która stanowi naturalną barierę ochronną przed różnego rodzaju infekcjami. W przypadku mężczyzn z kolei, nieleczona rzęsistkowica może doprowadzić do wystąpienia zapalenia gruczołu krokowego. Więcej o leczeniu: http://rzesistkowica.pl/leczenie-rzesistkowicy.php