Menu

Inne choroby kobiece

Diagnostyka i leczenie torbieli janika

Jak już wcześniej wspomniano, wykrycie torbieli na jajniku jest możliwe jedynie podczas badania USG przezpochwowego. Takiemu badaniu powinna poddawać się raz na rok każda kobieta, która skończyła 35 lat. Natomiast bez względu na wiek badanie takie powinno być przeprowadzane systematycznie u kobiet przyjmujących środku hormonalne (lecznicze lub antykoncepcyjne). Regularne badanie pozwala również ocenić rezultaty zastosowanej już terapii.

O diagnozie i rodzaju zastosowanego leczenia decyduje oczywiście lekarz. Torbiele stosunkowo małe i bezobjawowe często nie zostają nawet zdiagnozowane i same potrafią się wchłonąć. Inne leczy się albo środkami hormonalnymi i przeciwzapalnymi, albo operacyjnie. Niestety, torbiele złośliwe często wykrywane są dosyć późno, gdyż nie dają żadnych niepokojących objawów. Są one jednak bardzo niebezpieczne; bywa, że torbiele się skręcają, pękają i powodują krwotok do otrzewnej. Jeżeli doprowadzą do ropni jajnika i uszkodzą jego tkankę, konieczne okazuje się usunięcie jajnika. Znaczące jest to, że kobieta, która już raz miała cystę i została wyleczona, może liczyć się z nawrotami torbieli. Dlatego też tak ważne jest systematyczne badanie się w gabinecie ginekologicznym przynajmniej raz na rok.

Operacja torbieli jajnika jest konieczna, gdy:

  • torbiel szybko rośnie jest tak duża, iż uciska inne narządy i upośledza ich funkcjonowanie,
  • istnieje duże ryzyko, że cysta pęknie,
  • pojawia się ryzyko, że z torbieli rozwinie się choroba nowotworowa (np. u kobiet po 45.roku życia).

Gdy pojawia się ryzyko zmian nowotworowych, stosuje się operację metodą tradycyjną. Inną metodą jest metoda laparoskopowa stosowana przy braku podejrzeń o zmiany rakowe; wykonywana jest zwłaszcza u kobiet młodych, które chciałyby jeszcze w przyszłości urodzić dziecko.